Mononukleoza

Mononukleoza zakaźna – choroba wirusowa, która najczęściej występuje u małych dzieci i nastolatków. Określana mianem „choroby pocałunków”. Nie jest to jednak zbieg okoliczności, ponieważ dochodzi do niej właśnie przez wymianę pocałunków. Ze względu na towarzyszące jej objawy łatwo można pomylić ją z anginą jednak leczenie wygląda zupełnie inaczej.

Wirus EBV

Z medycznego punktu widzenia mononukleoza jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirus Epsteina-Barr, należący do grupy wirusów opryszczki. Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez kontakt ze śliną osoby chorej na mononukleozę.

Wzrost zachorowań przypada z reguły na jesień oraz zimę czyli w tych okresach kiedy to nasza odporność spada, a z tego względu jesteśmy narażeni na różnego rodzaju wirusy.

Ostatnio przeprowadzone badania dowodzą, że ponad 4/5 ludności jest nosicielem wirusa Epsteina-Barr. Jednak należy pamiętać o tym, ż nie każdy nosiciel może zachorować.

Mononukleoza najczęściej dotyka małe dzieci w wieku przedszkolnych oraz dorastającą młodzież, ponieważ w tym okresie bardzo często dochodzi do bliskich kontaktów z rówieśnikami. W przypadku dzieci – często biorą one do buzi zabawki, które uprzednio inne dzieci również miały w ustach. A młodzież – cóż, szybko się zakochuje.

Likwidacja pomyłek

Mononukleoza w początkowym stadium wywołuje objawy bardzo podobne do tych występujących przy ostrym przeziębieniu, grypie lub anginie.

WAŻNE! Mononukleoza rozwija się bardzo długo – od momentu zakażenia do wystąpienia pierwszych objawów czasami może minąć nawet aż 7 tygodni, początek choroby może przebiegać zupełnie bezobjawowo.

Pierwszy tydzień zakażenia wirusem EVB objawia się zazwyczaj ogólnym rozbiciem i pogorszeniem samopoczucia, osłabieniu ulegnie również Twoja kondycja fizyczna, np. problemy ze wchodzeniem po schodach.

Następnie powinny pojawiać się objawy takie jak: podwyższona temperatura ciała, ostry ból gardła, bóle pleców, katar, zapalenie migdałków, brak apetytu, dreszcze. To powiększenie węzłów chłonnych oraz ostry ból brzucha występujący z lewej strony. W przypadku kiedy lekarz mononukleozę pomyli z zapaleniem gardła zalecając zażywanie antybiotyku (ampicyliny) wtedy na ciele pojawi się charakterystyczna wysypka.

leczenie Mononukleozy i jak jej uniknąć

Mononukleozę można zbadać za pomocą badania krwi.

W ostatniej fazie mononukleozy pojawia się również charakterystyczny obrzęk – obejmuje on głównie powieki, okolice łuków brwiowych i nosa.

W przypadku zachorowania powiększeniu ulegnie śledziona, którą to może zauważyć jedynie lekarz.

Choruje się tylko raz!

Tak, to prawda. Jeżeli już raz zmierzysz się z wirusem EBV w Twoim organizmie wytworzą się przeciwciała, które skutecznie będą chroniły Cię przed ponownym zachorowaniem na ten rodzaj choroby.

Leczenie mononukleozy

Pamiętaj jednak o tym, że w przypadku jakichkolwiek podejrzeń mononukleozy u swojego dziecka lub u siebie należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem tylko on będzie w stanie potwierdzić Twoje obawy! Najbardziej efektywnymi czynnościami związanymi z początkową poprawą samopoczucia, będzie odpowiednia ilość snu i odpoczynek.

Choroba ta występuje jednak łagodniej u dzieci i młodzieży niż u dorosłych. W wypadku młodszych nie pozostawia po sobie praktycznie żadnego śladu.

Do najczęściej występujących powikłań zalicza się:

  • zapalenie ucha środkowego,
  • zapalenie mózgu,
  • żółtaczka,
  • trwałe uszkodzenia śledziony,

Dlatego nie lekceważ „choroby pocałunków”!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here