Ciąża po 40. roku życia – jak się przygotować

Na pewno obawiasz się, że ciąża po 40. roku życia może być ryzykowna. Okazuje się jednak, że to nie wiek kwalifikuje cię do grupy ryzyka, tylko stan zdrowia. Dlatego przed rozpoczęciem starań warto się przebadać i odpowiednio się przygotować.

Ciąża po 40

Po 40. roku życia zajście w ciążę jest o wiele trudniejsze niż wcześniej. Jednak wiele kobiet się na to decyduje, ponieważ to dla nich najlepszy moment. Ustabilizowana sytuacja majątkowa, unormowane życie prywatne – to idealny czas na kolejne dziecko. Wiele kobiet w tym okresie decyduje się także na pierwszego malucha.

Już po 35. roku życia spada możliwość zajścia w ciążę. Często też pojawiają się różne zaburzenia zdrowotne, które mogą utrudniać utrzymanie jej lub urodzenie w terminie. Cukrzyca, problemy endokrynologiczne, nadwaga czy nadmiar stresu mogą temu nie sprzyjać. Jednak urodzenie zdrowego dziecka po 40. jest jak najbardziej możliwe. Musisz tylko zawczasu dobrze się do tego przygotować.

Podstawowe badania wykonywane przed zajściem w ciążę

Jeśli zamierzasz zacząć starać się o dziecko, warto przeprowadzić szereg podstawowych badań, aby sprawdzić, czy jesteś zdrowa i czy twój organizm poradzi sobie z utrzymaniem ciąży. Dlatego poza podstawowymi badaniami, jak morfologia, ogólne badanie moczu, badania tarczycy i poziom cukru we krwi, musisz przeprowadzić jeszcze kilka innych badań.

Powinnaś wykonać następujące badania:

  • odczyn Wassermanna (WR)
  • cytologia, badania czystości pochwy, USG narządów rodnych
  • poziom przeciwciał toksoplazmozy i różyczki
  • obecność antygenu Hbs (w kierunku WZW B)
  • przeciwciała anty-HCV (w kierunku WZW C)

Jak się przygotować do ciąży?

W przypadku kobiet po 40. przygotowanie do ciąży wygląda tylko trochę inaczej niż w przypadku młodszych kobiet. Tak samo należy sprawdzić książeczkę szczepień i zaszczepić się dodatkowo na WZW typu B. Trzeba także uzupełnić szczepienie przeciw różyczce, jeśli go nie było. Warto również przejść na zdrową dietę, wyeliminować cukry proste, kawę i zrezygnować z picia dużej ilości czarnej herbaty.

Około 3 miesięcy przed zapłodnieniem kobiety po 40 powinny przyjmować kwas foliowy. 0,4 mg dziennie to zalecana dawka w tym wypadku. Nie tylko ułatwi to zapłodnienie, lecz także ochroni dziecko przed chorobami. Taką samą dawkę kwasu foliowego powinien przyjmować także partner.

Ciąża po 40. a badania prenatalne

Po 40. roku życia każda kobieta powinna być pod specjalną opieką lekarza. W czasie ciąży przysługują ci badania prenatalne, które są refundowane dla wszystkich kobiet powyżej 35. roku życia. Szczególną uwagę należy na nie zwrócić, jeśli jesteś już mamą i pierwsze dziecko urodziło się z jakimikolwiek wadami.

Badania prenatalne, które możesz wykonać:

  • badania ultrasonograficzne genetyczne
  • test PAPP-A
  • test potrójny
  • test zintegrowany
  • amniopunkcja (badanie inwazyjne)
  • biopsja kosmówki (badanie inwazyjne)
  • kordocenteza (badanie inwazyjne)

Badania inwazyjne są zlecane przez lekarza, jeśli wyniki badań nieinwazyjnych są niejasne lub złe. Nie ma powodów, by się obawiać, że ciąża po 40 będzie przebiegała nieprawidłowo. Należy tylko przebywać pod opieką lekarza i dbać o siebie w szczególny sposób.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here