Grawerowanie biżuterii – metody

Grawerowanie ozdób biżuteryjnych to świetny sposób na ich personalizację. Biżuteria z grawerem przestaje być jedną z wielu podobnych błyskotek, a staje się szczególną pamiątką. Przypomina o ważnym wydarzeniu albo osobach, które są lub kiedyś były nam bliskie.

Grawerowanie biżuterii złotej i srebrnej

Usługę grawerowania biżuterii świadczą salony jubilerskie (np. grawerowanie w firmie jubilerskiej Kozłowski), które zajmują się sprzedażą markowych ozdób ze złota i srebra, ale również samodzielnie tworzą drobne przedmioty złotnicze i jubilerskie. Biżuteria może być w całości wykonana z metalu, ale również urozmaicona perłami, cyrkoniami i kamieniami szlachetnymi. Artystyczne wykonanie zawsze przykuwa uwagę, nic zatem dziwnego, że biżuteria pełni przede wszystkim funkcję dekoracyjną, ozdobną. Niektórym ozdobom przypisuje się także funkcję użytkową – wystarczy wymienić spinki do mankietów, klamry i agrafy oraz funkcję religijną. W ostatniej grupie znajdują się przede wszystkim amulety i talizmany, ale również krzyżyki i medaliki z wizerunkami świętych.

Grawerunek można wykonać właściwie na każdym przedmiocie zaliczanym do biżuterii. Najczęściej graweruje się jednak obrączki ślubne z żółtego oraz białego złota. Napisy, daty i symbole pojawiają się także na pierścionkach zaręczynowych, bransoletkach, zegarkach, sygnetach i broszkach. Grawerowanie może dotyczyć również nieśmiertelników, artykułów piśmienniczych, łyżeczek, zapalniczek, piersiówek, złotych i srebrnych smoczków oraz wielu innych przedmiotów, które znajdują się wśród propozycji na prezent.

Metody grawerowania biżuterii

Grawerowanie ręczne

Najstarszą metodą grawerowania biżuterii jest grawerowanie ręczne. Mimo że grawerki komputerowe w dużej mierze wyparły tę usługę, trafiają się wymagający klienci, którym zależy na ręcznym wykonaniu napisów i symboli. Jest to zadanie trudne i czasochłonne, ale efekt wielokrotnie przewyższa oczekiwania. Ozdobiona w ten sposób biżuteria jest jedyna w swoim rodzaju – wykonane tą metodą dwa identyczne wzory i tak będą się nieznacznie różnić.

Grawerowanie mechaniczne (maszynowe)

Grawerowanie maszynowe jest techniką prostszą i szybszą od grawerowania ręcznego, z tego względu większość salonów optycznych wykonuje grawerunki właśnie tą metodą. Napisy, wzorki, symbole, daty – grawerka umożliwia realizację najróżniejszych zleceń, a wszystko to z ogromną precyzją. Wzór można wielokrotnie powielać, co sprawdza się np. w sytuacji, gdy chcemy wszystkich gości obdarować jednakowym podarunkiem.

Grawerowanie laserem

Najnowocześniejszą metodą zdobienia i personalizowania ozdób biżuteryjnych jest grawerowanie laserowe. Możliwość wykonania grawerunku tą metodą uzależniona jest m.in. od wielkości i struktury danej powierzchni – najlepiej sprawdzają się przedmioty tytanowe. Grawerowanie w technologii laserowej daje szereg niespotykanych dotąd możliwości, m.in. umieszczenia na tytanowej obrączce odcisku palca albo napisu wykonanego pismem odręcznym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here