Jak montować panele PV

To, jak zostaną zamontowane panele PV, po której stronie domu się znajdą ma bardzo duży wpływ na to jak potem sprawdzą się one w czasie ich eksploatacji. Wynika z tego, że montaż nie jest sprawą obojętną. Musi być on tak wykonany, by panele mogły osiągnąć jak największą wydajność. Trzeba więc znaleźć dla nich jak najlepsze miejsce i optymalnie je ustawić.

Po której stronie domu zamontować panele PV?

Najczęściej panele PV instaluje się na dachu lub na elewacji budynku. Tego typu miejsca są na ogół wolne, przez co panele nie absorbują dodatkowego miejsca na danej działce. Dodatkowo na dachu lub elewacji nie będą one zacienione ani narażone na specjalne zabrudzenia.

Powstaje wtedy pytanie: po jakiej stronie zamontować panele PV? Uważa się, że najkorzystniej będzie ustawić je w ekspozycji na południe i to pod kątem nachylenia 30 – 40 stopni do poziomu. Im będzie większa odchyłka tym mniejsza będzie produkcja energii słonecznej.

Sterowanie panelami

Ze względu na stały ruch ziemi, panele nieruchome nie zawsze będą produkować taką samą ilość energii elektrycznej. Ustawienie ich w kierunku słońca, by za każdym razem do ich ogniw ono docierało, wymaga ciągłego ich obracania. Można osiągnąć te możliwości przy zastosowaniu trakerów.

Trakery są to automatyczne wsporniki, które posiadają określone mechanizmy. Poruszają one panelami tak, że te nadążają za pozornym ruchem Słońca. Tego typu rozwiązanie wydaje się idealne, ale nie jest ono stosowane zbyt często.

Zacienienie paneli PV

W żadnym przypadku panele PV nie powinny być zacienione. Zdarza się, że nawet jeden liść, który spadł na tego typu panel może obniżyć jego moc. Każdy jeden cień powoduje, że do ogniw paneli dochodzi jak najmniej promieni słonecznych. Panele montowane na dachu znajdują się na określonej wysokości i jest to dla nich z pożytkiem. Żadne drzewo ani żaden dom nie rzucają na nie cienia.

Czasami producenci stosują metody, które mają wpłynąć na zmniejszenie skutków zacienia paneli PV. Po bokach paneli montują diody bocznikujące. Ich zadaniem jest wyłączanie zasłoniętych ogniw, skutkiem tego praca pozostałych ogniw danego panelu nie jest zakłócona.Decydując się na panele PV, trzeba nie tylko wybrać ich odpowiednią opcję, ale także dobrze je zamontować.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here