Jak nastroić gitarę

Każdy muzyk, który chce bardzo dobrze nauczyć się grać na danym instrumencie powinien potrafić rozróżniać dźwięki. Podstawowa nauka, która temu pomoże, to strojenie instrumentu. W przypadku kiedy chcemy nastroić gitarę, nie jest to wcale takie trudne.

Jak nastroić gitarę?

Jak nastroić gitaręOczywiście najłatwiejszym sposobem jest skorzystanie z elektronicznego stroika, który jest osobnym urządzeniem. Często stroik działa na baterie i nasłuchuje dźwięków, dzięki temu wskazówka na ekranie, pokazuje odchylenie. Nieprawidłowe umieszczenie wskazówki w lewo bądź w prawo, pokazuje co należy zrobić ze struną czy też ją poluzować, czy mocniej napiąć. Kiedy wskazówka jest na środku i pojawia się informacja, że jest to dźwięk E, a stroimy strunę E, to bardzo dobrze wykonaliśmy zadanie. W ten sposób można nastroić każdą strunę. Istnieje też inny rodzaj stroika, który działa na drgania, mocuje się go na gryfie gitarowym przy kluczach strunowych. Dalsze instrukcje są takie same, jest strzałka wskazująca poprawność strojenia, oraz widzimy jaki dźwięk się właśnie wydobywa z gitary.
Jednak, aby pozostać bardzo dobrym muzykiem od stroików można zaczynać, ale należy wiedzieć jak nastroić gitarę, używając tylko słuchu i ewentualnie jednej pomocy. Taką pomocą jak najbardziej może być kamerton, który odpowiada dźwiękowi jednej ze strun.

Korzystanie z kamertonu

Kamerton brzmi tak samo jak najcieńsza struna gitary przyciśnięta do piątego progu. Kiedy to już będzie gotowe, można przejść do struny wyżej czyli B lub H. Kolejna struna, jeżeli jest naciśnięta na progu piątym, będzie brzmiała tak samo jak pusta struna niższa, czyli najcieńsza struna E. Kolejna struna G, naciśnięta na progu czwartym, brzmi identycznie jak struna H, kiedy jest pusta. Zostały więc już tylko trzy struny do nastrojenia. Do tego momentu, widać, że nie jest to takie trudne. Wyżej jest struna D, która na progu piątym brzmi jak jej niższa koleżanka, czyli struna G. Kolejna A, przyciśnięta na progu piątym brzmi jak pusta struna D. I ostatnia struna czyli E basowa, kiedy naciśniemy ją na progu piątym i zagramy, zabrzmi jak pusta struna A. Kiedy posiadamy taką wiedzę i wiemy jak brzmi kamerton możemy nastroić gitarę nawet bez jego pomocy. Nasze odbieranie dźwięków tez rejestruje się w naszej pamięci. Bez problemu jesteśmy w stanie zapamiętać jak brzmią pojedynczo te struny, jednak bardzo ważną kwestią są ćwiczenia. Kiedy ćwiczymy od najmłodszych lat, to większe wyzwania przestają być problemem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here