obroża dla psa

W przypadku posiadania psa jednym z niezbędnych akcesoriów jest obroża. Musi być ona przede wszystkim wygodna i w pełni bezpieczna dla skóry czworonoga, ponieważ spędza on w niej zazwyczaj znaczną część dnia. Na rynku znajdziemy mnóstwo modeli zróżnicowanych pod względem materiału, rozmiaru, a także rodzaju zapięcia. Za najbardziej uniwersalną uznawana jest powszechnie obroża dla psa skórzana z elementami metalowymi. Z niniejszego artykułu dowiemy się, na co zwracać szczególną uwagę przy wyborze omawianego elementu.

Materiał wykonania odgrywa kluczową rolę

Od wielu już lat największą popularnością cieszy się obroża dla psa wykonana z naturalnej skóry i wyposażona w metalową sprzączkę, która umożliwia bezproblemową regulację jej długości i szybkie zdejmowanie oraz zakładanie. Jest to produkt ceniony z powodu dużej wytrzymałości, odporności na ścieranie i możliwości perfekcyjnego dopasowania do szyi zwierzaka. Alternatywę stanowi konstrukcja w całości plastikowa, która doskonale sprawdzi się w sytuacji, gdy pies jest nadmiernie wrażliwy na dźwięk metalu albo chodzi w obroży przez całą dobę. Dużą zaletą takich produktów jest niewielka waga, łatwość czyszczenia oraz brak ryzyka barwienia sierści. Trzecim dostępnym w sklepach rodzajem obroży dla psa jest model z taśmy powlekanej warstwą PCV, wyróżniający się ponadprzeciętną trwałością. Stworzono go głównie z myślą o czworonogach spędzających mnóstwo czasu w trudnych warunkach terenowych i atmosferycznych. Wartym zainteresowania gadżetem jest ponadto konstrukcja świecąca po zmroku, wykonana z bezpiecznego dla skóry silikonu. Należy się natomiast koniecznie wystrzegać stosowania obroży dla psa zaciskowej, zakładanej bezpośrednio przez głowę. Jej obwód zmniejsza się bowiem w miarę ciągnięcia przez zwierzę, co powoduje u niego ogromny dyskomfort.

Pozostałe istotne parametry

Wybierając takie akcesorium jak obroża dla psa, trzeba też zwracać bardzo dużą uwagę na rozmiar, w tym zwłaszcza długość i szerokość. Jeśli chodzi o ten pierwszy parametr, to najlepszym rozwiązaniem jest po prostu zmierzenie obwodu szyi czworonoga i ustalenie, ile dokładnie centymetrów musi mieć konstrukcja (z maksymalnym zapasem 0,5 cm). Z kolei szerokość powinna obejmować co najmniej dwa kręgi szyjne. Pamiętajmy o tym, że zbyt wąska obroża dla psa będzie wpijała się w skórę i podduszała, a zbyt szeroka wywoła nieprzyjemne uwieranie podczas ruchów szyi czy głowy. Optymalna wartość tego parametru dla małych i średnich ras wynosi od 1,5 do 2 cm, natomiast dla dużych ras – od 2,5 do 4 cm.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here