kolka niemowlęca

Kolka u niemowląt które spędza sen z powiek młodych mam, szczególnie tychże, które nasłuchały się opowieści ciotek oraz starszych koleżanek. Czemu kolka sprawia, iż wszyscy się jej boją? Kolka niemowlęca nie jest niebezpieczna, ale natomiast niezwykle przykra: niemowlę żałośnie płacze, a jego krzyk sprawia, iż rodzicom kraje się serce. Jeśli atak kolki dopadnie twoje dziecko, nie wpadaj w panikę. Przytul niemowlę oraz wspomóż go, żeby mógł wytrzymać te ciężkie chwile. Są środki na kolkę, które dadzą dziecku ulgę. Kolka u dzieci faktycznie jest chorobą, na którą nie wymyślono jeszcze dobrego leku, który w przeciągu minuty rozprawiłby się z nią, jednak nie jesteśmy względem niej całkowicie bez szans. Przez wieki domowe sposoby na kolkę niemowlęcą zostały przez rodziców udoskonalone, a dziś i ty możesz z nich skorzystać.

Kolka u dzieci – skąd się bierze?

Jeśli któregoś dnia twój kilkutygodniowy maluch zacznie niezwykle płakać, nie da się uspokoić, a ze względu na ogromny ucisk będzie podciągać nóżki do brzucha, możesz być pewna, iż znalazł się w liczbie ok. 40 proc. dzieci chorujących na kolkę niemowlęcą. Kolka to szybki, bolesny skurcz jelit. Jej ataki pojawiają się między 1. a 3. miesiącem życia oraz z zasady znikają równie szybko, jak się pojawiły, nie pozostawiając na zdrowiu dzieci żadnych śladów. Choroby występują zwykle po południu czy wieczorem oraz potrafią trwać parę minut czy… parę godzin. Jak dotychczas, lekarze nie znaleźli ich etiologii. Wiadomo tylko, co może służyć tym atakom. Zdaniem wielu lekarzy, najbardziej możliwym czynnikiem jest niedojrzałość przewodu pokarmowego dziecka, który nie może sobie poradzić chociażby z tak dobrze przyswajalnym oraz szybko trawionym pokarmem, którym jest mleko mamy, a tym bardzo z posiłkiem sztucznym. Znana jest również teoria opowiadająca o tym, iż źródłem ataków jest nadwrażliwość malca na białko mleka krowiego spożywane przez karmiącą mamę czy deficyt laktazy – enzymu trawiącego cukier mleczny, który znajduje się również w pokarmie kobiecym, jak i w mleku modyfikowanym. Oczywiste jest również, iż fatalny nacisk na usposobienie dziecka ma za duża liczbę spożywanego w okresie ssania powietrza. Pęcherzyki powietrza składają się w przewodzie pokarmowym malca, wywołując wzdęcia oraz skurcze jelit.

kolka często występuje u małych dzieci

Kolka u dzieci – efektywne sposoby

Połóż malucha na brzuszku oraz pomasuj mu plecki. W tenże sposób delikatnie uciśniesz jego brzuszek, co spowoduje wydalenie gazów oraz poprawi pracę jelit. Tenże sam efekt przyniesie podciągnięcie kolanek do brzuszka, jeśli dziecko leży na plecach. Zrób dziecku masaż antykolkowy. Wykonuj wolne, okrężne ruchy zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, a następnie tzw. „słońce oraz księżyc”: lewą ręką rób koła, a prawą półkola – ruchy prowadź do środka brzuszka. Połóż dziecku na brzuch gorące kompresy, np. rozgrzej żelazkiem pieluszkę (jednak nie może być za gorąca!) oraz przybliż ją do ciała malca. Wygodne jest wykorzystanie gotowego opatrunku – poduszeczki żelowej z apteki, jaką należy wcześniej nagrzać w letniej wodzie. Włóż małego do wanienki z letnią wodą. Kąpiel rozluźni mięśnie oraz zrelaksuje dziecko.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here