Komoda w stylu skandynawskim

Styl skandynawski, który charakteryzuje się przede wszystkim oszczędnością form i minimalizmem, jeśli chodzi o ilość mebli i dodatków, cieszy się ogromną popularnością nie tylko na północy Europy. Reguły urządzania wnętrz, które przez lata wypracowali sobie Skandynawowie, są dziś powszechnie stosowane na całym świecie. Coraz więcej osób marzy bowiem o tym, żeby ich cztery kąty przypominały urocze skandynawskie mieszkania. Trzeba przyznać, że styl skandynawski nie ma sobie równych, jeśli chodzi o tworzenie wnętrz, które będą jednocześnie i bardzo przytulne, i niezwykle funkcjonalne.

Ponieważ w Skandynawii zwykle brakuje słońca, mieszkańcy krajów Północy nauczyli się wykorzystywać każdy najmniejszy promień słońca. To dlatego ich mieszkania utrzymane są w jasnej kolorystyce – dzięki niej mieszkania są dobrze doświetlone, nawet wtedy kiedy jest zima, a ni są bardzo krótkie. Jasne barwy sprawiają również, że pomieszczenia optycznie się powiększają i w niczym nie przypominają małych, ciemnych norek, którymi mogłyby się stać, gdyby pomalowano je na ciemne kolory.

Skandynawia to również życie bliskie naturze. Skandynawowie stawiają więc na solidność i naturalność. Meble, które pojawiają się w ich domach są drewniane, a dodatki tekstylne wykonane z lnu, płótna czy wełny. Na ścianach pojawiają się obrazy z motywami zwierząt i roślin. To wszystko sprawia, że choć skandynawskie mieszkania urządzone są bardzo oszczędnie i niewiele w nich mebli czy dekoracji, te są niezwykle przytulne i aż nie chce się z nich wychodzić. Mieszkania w Szwecji czy Norwegii są jasne, przestronne, panuje w nich przyjemna ciepła atmosfera – w takich warunkach z przyjemnością można odpocząć. Nic dziwnego, że ludziom na całym świecie marzą się takie wnętrza.

Meble w skandynawskich domach

W stylu skandynawskim nic nie jest dziełem przypadku. Meble i dodatki muszą tworzyć spójną całość z resztą wnętrza. Dlatego też na ich wybór poświęca się dużo czasu, szukając przedmiotów, które będą jednocześnie piękne, solidnie wykonane i bardzo funkcjonalne.

Jeśli chodzi o meble, Skandynawowie są bardzo wymagający. Te muszą przede wszystkim doskonale spełniać swoją funkcję i być dobrze wykonane. W Skandynawii ceni się meble, które choć pojemne, będą też delikatne i nie przytłoczą wnętrza. Dużym powodzeniem cieszą się wszystkie elementy konstrukcyjne, które mają na celu nadać meblowi lekkości i uczynić go bardziej subtelnym, czyli np. nóżki, niewielka wielkość, cienkie ścianki. Mebel nawet jeśli wygląda bardzo subtelnie, musi jednak być solidny. W tej kwestii Skandynawowie stawiają głównie na drewno, które nie dość, że pięknie się prezentuje, to jeszcze jest wytrzymałe i niełatwo je zniszczyć. Jako elementy mebla stosuje się również metal – ten nadaje wnętrzu modnego, nieco industrialnego charakteru i sprawia, że są mniej typowe.

Jeśli chodzi o kolorystykę, Skandynawowie po raz kolejny, tak jak w przypadku ścian czy podłogi, stawiają na jasne barwy. Meble są zwykle wykonane z jasnego drewna i pozostawione w stanie surowym albo pomalowane na biało lub jasny popiel. Bardzo chętnie stosuje się przecieranie – kiedy spod białej farby prześwituje drewno, mebel staje się niezwykle charakterny.

Jaka komoda do skandynawskiego wnętrza?

Jednym z najbardziej lubianych przez Skandynawów meblem jest komoda. Ta pojawia się w większości mieszkań na północy Europy. Znajdziemy ją w salonach, sypialniach, przedpokojach, a nawet w pokojach należących do dzieci. Komody są bowiem bardzo funkcjonalne – pojemne, ale nie tak przytłaczające jak duże szafy. Można w nich schować rzeczy, które nie powinny znajdować się w zasięgu wzroku, a na blacie postawić jakieś elementy dekoracyjne, np. wazon ze świeżymi kwiatami.

Jakie komody pojawiają się najczęściej w skandynawskich domach? Komody najczęściej są wykonane z drewna, podobnie jak w przypadku podłóg najbardziej cenione jest to w jasnych odcieniach – wszystko dlatego, że jasne barwy powiększają optycznie pomieszczenie i rozjaśniają je. Podobnie jak inne meble komody malowane są często na biało lub popielato, czasami zdarzają się mocniejsze kolory – jeśli komoda pomalowana jest np. na żółto, zaczyna stanowić główny element dekoracyjny i bardzo zwraca na siebie uwagę, trzeba więc uważać, żeby nie przesadzić z innymi ozdobami.
Jeśli chodzi o wygląd komódek, najczęściej spotkamy się z bardzo prostymi, cięższymi białymi komodami z metalowymi uchwytami – te mają nieco rustykalną stylistykę i idealnie nadają się do pomieszczeń, których charakter ma być raczej klasyczny, swojski. Drugim typem popularnych komódek są takie o niezwykle oszczędnym prostym kroju, z szafką czy szufladami bez uchwytów – ta zwykle mocowana jest na delikatnych drewnianych lub metalowych nóżkach, które nadają meblowi niezwykłej lekkości i sprawiają, że wygląda on bardzo subtelnie.

Jeśli szukamy komody pasującej do wnętrza w stylu skandynawskim, zasad jest prosta: szukajmy jak najoszczędniejszych krojów, unikajmy nadmiernych zdobień. Kolorystyka powinna być jasna. Jeśli mebel ma ciemniejszy kolor, możemy pomalować go na biało – idealnie sprawdzi się wtedy w skandynawskim wnętrzu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here