Rozwiązania protetyczne – jakie i dla kogo?

Protetyka wielu osobom kojarzy się z ruchomymi protezami, jednak jest to skojarzenie niesłuszne.

Duża ilość rozwiązań protetycznych, które można wykorzystać przy odbudowie ubytków zębowych sprawia, że pacjenci mogą dopasować rozwiązanie do swoich oczekiwań.

Korony protetyczne i licówki

Jednym ze sposobów na uzyskanie pięknego wyglądu zębów są licówki, czyli cieniutkie płatki porcelany, które zakłada się na przednie powierzchnie zębów. Skorygować w ten sposób można wyszczerbione krawędzie zębów czy zmniejszyć diastemę między zębami. Innym sposobem na poprawę wyglądu zębów odsłanianych w uśmiechu są korony protetyczne. Nakłada się je na ukruszone lub złamane zęby. Korony protetyczne mają poprawić wygląd zęba, lecz także chronią naturalny uszkodzony ząb przed dalszymi uszkodzeniami.

https://acusdent.wroclaw.pl/stomatologia-estetyczna/licowki/

Most protetyczny

W przypadku braku kilku zębów w łuku zębowym rozwiązaniem może być most protetyczny. Wymaga on jednak oszlifowania zdrowych zębów, które posłużą za filary mostu. Założenie mostu protetycznego pozwala na poprawę wyglądu zębów przez usunięcie nieestetycznych luk zębowych. Mosty protetyczne stosuje się zwłaszcza w przypadku braku pojedynczych zębów w przedniej części łuku. W przypadku dużych braków zębowych możliwe jest wykonanie uzupełnienia stałego poprzez most oparty na implantach. W niektórych wypadkach w ten sposób odbudowuje się cały łuk zębowy, dzięki czemu pacjent może cieszyć się pięknym uśmiechem.

Protezy ruchome i stałe

O protezie ruchomej nie trzeba wiele mówić – każdy wie, czym ona jest. Jednak proteza stała to już coś innego, gdyż jest to stosunkowo nowe rozwiązanie w protetyce. Proteza stała zwykle oparta jest na implantach i nie da się jej wyjąć z ust samodzielnie w odróżnieniu od protezy ruchomej. Rozwiązanie to ma wiele plusów, pacjenci wskazują, że protezy stałe są rozwiązaniem wygodniejszym niż protezy ruchome, które co kilka lat należy wymienić.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here