wapń w ciąży

Wapń jest makroelementem, który buduje kości, zęby oraz jest konieczny do prawidłowej pracy mięśni. Deficyt wapnia w stanie ciąży może skutkować osteopenię u kobiet oraz nieprawidłowy rozwój układu kostnego u płodu oraz maluchów. W ciąży zapotrzebowanie na wapń szybko narasta. Uczące się w twoim brzuchu dziecko potrzebuje mnóstwo tego pierwiastka, szczególnie do rozwoju kości i zawiązków zębów. Jeśli w twojej diecie będzie zbyt mało wapnia, ty odczujesz to pierwsza, natomiast twoje dziecko również będzie narażone na negatywny skutek braku. Pojawią się uciski głowy, skurcze mięśni, próchnica. Zatem tak ważne jest uzupełnianie niedoborów wapnia.
Wapń jest pierwiastkiem niezbędnym przede wszystkim do prawidłowego wzrostu kości i zębów dziecka (ich zawiązki składają się już od 4. tygodnia życia płodowego), natomiast również mięśni, serca i układu nerwowego. Natura zabezpieczyła maluszka na wypadek, gdyby zabrakło go w diecie mamy. Przez specjalny czas maleństwo zaspokaja nasze potrzeby kosztem twojego organizmu i jest z niego wapń (jest on „wypłukany” z twoich kości i przetransportowany do ciała dziecka). W efekcie, będąc w ciąży, możesz czuć ogólne zmęczenie, nieprzyjemne skurcze mięśni stóp i łydek oraz bóle głowy. Powoli postępuje próchnica. Zdarza się również odwapnienie kości – stają się one miękkie i łatwo mogą się łamać. Jeśli chociażby problemy nie wystąpią od razu, uczy się ryzyko osteoporozy w przyszłości.

Wapń to bezcenny pierwiastek

Gdy deficyt wapnia będzie się długo utrzymywać, ucierpi w spokoju i dziecko – urodzi się słabsze od rówieśników, skłonne do krzywicy (choroby, która zagraża zaburzeniem wzrostu i trwałymi deformacjami kości) a że mieć rozmaite dolegliwości genetyczne. Jego ząbkowanie opóźni się, oraz w przyszłości będzie bardzo popularnym gościem w gabinecie stomatologa. Nie myśl w mity, że niektórzy po prostu mają słabe zęby! Ich stan przez całe życie zależy przede wszystkim nie od genów, a właściwej kuracji jesteśmy w ciąży i to, gdy karmi piersią. I tak z tego, co jemy w stanie całego dzieciństwa i dojrzewania. Wapń jest pierwiastkiem bezcennym dla zdrowia przyszłej mamy. Dowiedziono, że wapń w czasie ciąży nie tylko obniża ciśnienie krwi, natomiast także zmniejsza ryzyko nastąpienia groźnego dla życia powikłania – zatrucia ciążowego (rzucawki). Reguluje także krzepliwość krwi, więc hamuje krwawieniom podczas ciąży

jakie jest zapotrzebowanie na wapń w czasie ciąży

Funkcje wapnia w organizmie

Wapń należy do soli mineralnych, które nie tylko regulują metabolizm organizmu, natomiast oraz budują, przede wszystkim kości oraz zęby. Również wapń jest w krzepnięciu krwi, przekształcając protrombinę w trombinę oraz stabilizując powstały skrzep. Wapń hamuje reakcjom alergicznym przez zmniejszenie przepuszczalności błon komórkowych. Całkowita zawartość wapnia w organizmie sięga 1,4-1,6% wagi ciała, czyli ponad 1,0-1,2 kg.
Deficyt wapnia w diecie, zwłaszcza u kobiet w ciąży, powoduje szereg objawów i schorzeń
•krzywicę, która u dzieci jest wynikiem nieprawidłowego uwapnienia rosnących kości,
•osteomalację, jaka jest szczególnie u osób dorosłych, prowadzi do rozmiękania i zmian kości,
•osteoporozę, będącą wynikiem ograniczenia gęstości kości, co zwiększa ryzyko złamań kości. Osteoporoza może zajść w trakcie ciąży w efekcie zaburzeń hormonów przytarczyc oraz braku w diecie wapnia i witaminy D.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here