jak malować ściany

Planujesz pomalować ściany w domu? Niewiele rzeczy jest równie skutecznych, jak farba, żeby odświeżyć wnętrze. Wiele osób myśli, że malowanie wiąże się z dużą ilością bałaganu i dochodzi do wniosku, że łatwiej jest zatrudnić kogoś do pracy niż zrobić to samemu. Nie jest to takie trudne, jak może się wydawać i każdy z pewnością sobie z tym poradzi. Jak malować ściany? Zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Jak przygotować się do malowania ścian?

jak malować ścianyPrzede wszystkim najpierw odsuń wszystkie rzeczy od ścian i przykryj je folią. Poza tym zadbaj o to, żeby przykryć podłogę, żeby nie pobrudzić jej farbą. Następnie upewnij się, że wszystkie powierzchnie są suche i czyste. Jeśli farba ma się właściwie trzymać, podłoże musi być suche. Właśnie dlatego najpierw należy odkurzyć ściany, a następnie przetrzeć ją szmatką lub suchym mopem. Jeśli są naprawdę brudne, należy je dokładnie umyć, aby usunąć cały brud i poczekać z malowaniem aż ściana wyschnie. Jeśli malujesz tapetę lub tynk, nie myj ścian, ponieważ nie są one odporne na wodę.

Zanim rozpoczniesz malowanie, spójrz na ściany. Ważne, żeby były gładkie, bez żadnych nierówności. Jeśli nie są, najpierw będziesz musiał zabrać się za szpachlowanie ścian, a następnie ich szlifowanie. Na początek jednak zdejmij wszystkie rzeczy, które wiszą na ścianie. Jak zrobisz już to wszystko, jesteś gotowy do rozpoczęcia malowania. Nigdy nie powinieneś zaczynać malowania w kącie. Zacznij 0,5-1 metra od rogu, w przeciwnym razie możesz skończyć zza dużą ilością farby w rogu.

Jak malować ściany?

Przed zanurzeniem wałka w farbie należy go wytrzeć z ewentualnego kurzu. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo farby na wałku. Cienka warstwa wysycha nieco zbyt szybko i nie można poprawić ewentualnych zacieków. Ważne jest, aby dobrze rozprowadzić farbę po ścianie. Unikaj smug i nierówności. W rogach i przy kontaktach użyj małego wałeczka lub pędzla. Głównie ze względu na detale malowanie najlepiej wykonywać przy świetle dziennym. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, należy zadbać o odpowiednio mocne oświetlenie sztuczne. Tylko dzięki temu będziemy w stanie wychwycić wszelkie niedoskonałości i w porę je poprawić.

Po skończeniu pierwszej warstwy należy spakować pędzel i wałek w plastikową torbę. Zapewni to dobrą ochronę i będzie można łatwo ponowne rozpocząć pracę po kilku godzinach. To, ile warstw powinieneś malować, zależy od koloru. W większości przypadków maluje się dwie, trzy warstwy dla uzyskania doskonałego rezultatu. Przy okazji wskazane jest, aby obejrzeć ścianę w różnych ustawieniach oświetlenia, aby zobaczyć, czy poprzednia farba jest wystarczająco zakryta. Na koniec nie pozostaje nic innego, jak czekać aż farba wyschnie oraz umyć wałek i pędzel i sprzątnąć folię z mebli i zabezpieczenie z podłogi. Warto również nieco poczekać na wyschnięcie farby i dopiero na powrót rozstawiać meble w pomieszczeniu.

A może jednak tapeta?

Malowane ściany mają zarówno swoich przeciwników jak i zwolenników. Ci, którzy nie specjalnie przepadają za malowaniem ścian, zdecydowanie bardziej wolą postawić na wykorzystanie tapet przy pracach wykończeniowych. Dzięki tapetom kwestia malowania ścian odchodzi w zapomnienie. Do wyboru mamy tapety w różnych wzorach. Możemy również kupić tapety w formie wielkiego zdjęcia na całą ścianę. Możliwości jest tutaj naprawdę bardzo wiele. Tapety w łatwy sposób można utrzymać w czystości. W prosty sposób można je umyć. Gorzej jednak wygląda sytuacja, gdy tapeta się nam znudzi. O ile przemalowanie ściany na inny kolor nie nastręcza zbyt wielu problemów, o tyle nakładanie tapety już tak prostym zajęciem nie jest. W zasadzie w pojedynkę sobie tutaj nie poradzimy. A malowanie ścian to jak najbardziej zajęcie do wykonania przez jedną osobę.

Płyty gipsowo-kartonowe

jak malować ścianyCo jednak zrobić, kiedy nasze ściany są nierówne i posiadają szpecące ubytki. Oczywiście możemy ubytki uzupełnić i na całą ścinę położyć gładź. Jednak jeśli ściana jest w naprawdę kiepskim stanie, będzie to dość kosztowne. Wówczas lepszym rozwiązaniem może się okazać zastosowanie płyt gipsowo-kartowych. Dzięki temu uzyskasz idealnie gładkie ściany zupełnie niewielkim kosztem i nakładem pracy. Ważne jest odpowiednie wygładzenie miejsc, gdzie płyty się łączą. Następnie można przejść do malowania. Jako, że ściana pokryta płytą jest idealnie gładka, malowanie jest bardzo proste i całkiem przyjemne. Farba szybko pokrywa ścianę i nie trzeba stosować zbyt wielu warstw farby, aby uzyskać idealny kolor. Co więcej – jeśli kolor ci się znudzi, przemalowanie ścian będzie mógł dokonać szybko i bez większych problemów. Ściany wykonane z płyt gipsowo-kartonowych nie wymagają również zbyt wielu warstw gruntu. Świetnie nadają się do malowania przy pomocy wałka.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here