artroskopia
fot. pixabay.com

Staw kolanowy  to staw, który najszybciej ulega kontuzji i stanom zwyrodnieniowym. Jest najbardziej zagrożony schorzeniami ze względu na duże obciążenie, jakiemu stale ulega. Na szczęście, jest dostępnych wiele terapii, które pomagają niwelować nieprzyjemne dolegliwości ze strony stawu kolanowego. Gdy te mniej inwazyjne przestają działać, lekarze zalecają przeprowadzenie artroskopii kolana.

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/artroskopia-stawu-kolanowego-skuteczna/

Na czym polega artroskopia kolana?

Artroskopia kolana to nowoczesny zabieg, który jest stosunkowo mało inwazyjny. Przynosi jednak znaczną poprawę i ulgę w przypadku bólu kolana. Polega on na wykonaniu niewielkich  nacięć na kolanie, które umożliwiają zoperowanie uszkodzonego stawu. Wskazaniem do zabiegu są konsekwencje urazów kolana, zmiany zwyrodnieniowe i wynikająca z podeszłego wieku niestabilność stawów, ale również zmiany nowotworowe.

Niestety, nie każdy  może z niego skorzystać. Lekarz kierujący. Na zabieg zleca najpierw szereg badań, aby wykluczyć możliwe przeciwskazania. Dla bezpieczeństwa wykonuje się również badania anestezjologiczne.

Zabieg nie trwa długo. Po zdiagnozowaniu przyczyny bólu za pomocą kamery, lekarz operujący jest w stanie wykonać skuteczny zabieg naprawczy. Trwa to na ogół nie dłużej niż pół godziny. Po zabiegu kolano wymaga regeneracji i odpoczynku przez co najmniej 3 dni. Niezbędna jest również odpowiednia rehabilitacja po zabiegu, która odciąży staw. Należy również pamiętać o tym, aby go nie przeforsować podczas codziennych czynności, często odpoczywać z nogą uniesiona do góry.

Czy artroskopia jest bezpieczna?

Artroskopia jest mało inwazyjnym zabiegiem. Nie mniej należy pamiętać o tym, ze jest to zabieg wykonywany pod narkoza co juz samo w sobie jest pewnym źródłem  zagrożenia. Jak w przypadku większości zabiegów zawsze istnieje możliwość wdania się infekcji, zakażenia. Musimy tez liczyć się z tym, że zabieg nie zawsze jest w pełni skuteczny. Warto podjąć to ryzyko.

Przeczytaj też:http://www.delite.pl/antygen-ca-125/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here