Pierwszy czarter jachtów w Chorwacji - najważniejsze informacje

Chorwacja to niezwykłe państwo, do którego rokrocznie przybywa coraz więcej turystów. Popularność zawdzięcza przede wszystkim ciepłemu Morzu Adriatyckiemu, pięknym plażom oraz wyjątkowym miasteczkom portowym. To także prawdziwy raj dla żeglarzy, dlatego też istnieje tam wiele firm oferujących czarter jachtów. Co warto o nim wiedzieć?

1) Uprawnienia – najważniejsza sprawa

Przede wszystkim zanim w ogóle zaczniemy opisywać czarter jachtów w Chorwacja należy sprawdzić, czy na pewno posiadamy odpowiednie uprawnienia. Oczywiście wymagany jest patent sternika jachtowego. Ponadto jednak wymagane jest także świadectwo radiooperatora, które potwierdza posiadanie umiejętności korzystania z radioodbiornika.

Jeśli nie mamy jeszcze tego świadectwa, to nic straconego. W większych miastach Polski organizowane są kursy, które w jeden dzień pozwolą nam je uzyskać. Pamiętajmy też jednak o tym, że choć wody Adriatyku są zazwyczaj spokojne, to jednak musimy posiadać pewne umiejętności i nie mieć przypadkowo dobranej załogi.

2) Ubezpieczenie albo kaucja

Następnie warto poruszyć kwestię ubezpieczenie tudzież kaucji za jacht. W Chorwacji najczęściej te dwa pojęcia są u armatorów wymienne i trzeba mieć albo jedno albo drugie. Kaucja wynosi około 1000 – 1500 euro i jeśli oddajemy jacht w takim samym stanie, w jakim go zabraliśmy, to kaucja jest zwracana.

Jeśli nie chcemy płacić tak wysokiej kaucji, możemy ją niejako wliczyć do ubezpieczenia. Wówczas płacimy po prost więcej za ubezpieczenie, jednak pamiętajmy, że nie obejmuje ono niektórych sytuacji jak np. późniejszego powrotu do portu.

3) Wyposażenie na jachcie

Warto także przed rejsem zastanowić się dokładnie, czego oczekujemy od wynajmowanego jachtu. Gdzie ma spać załoga? Czy wystarczy jedna łazienka? Jak ma wyglądać ożaglowanie? Jeśli nie jesteśmy do końca pewni, jak dostosować jacht do naszych preferencji, warto po prostu opisać armatorowi, jak chcemy aby wyglądał nasz rejs i on pomoże nam dobrać odpowiedni model jachtu.

Kolejną kwestią jest wifi. Obecnie coraz więcej armatorów ma je w swojej ofercie, jednak trzeba za nie zapłacić. Opłata wynosi około 20 – 50 euro w zależności od rodzaju wifi i długości czasu, na jaką jest nasz czarter jachtów w Chorwacja.

Czarter jachtów w Chorwacji organizuje Agencja Żeglarska Kubryk

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here