pokój dziecięcy
fot. Pixabay.com

Opracowana na początku XX wieku metoda Marii Montessori, dotycząca wychowywania dzieci w duchu szacunku i poważania względem nich, bije dziś coraz większe rekordy popularności. Jeśli chcesz więc urządzić pokój dla swojego malucha w duchu tej metody, zapraszamy Cię do lektury naszego najnowszego artykułu!

Przeczytaj też: https://www.um.pl/dzieciecy-pokoj-montessori-jak-go-umeblowac/

Na czym opiera się filozofia wychowania według Marii Montessori?

Maria Montessori na początku dwudziestego wieku opracowała metody wychowawcze odnoszące się do najmłodszych członków naszych rodzin. Do dziś jej metody są bardzo popularne i wykorzystywane w wielu placówkach przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Na czym więc polega fenomen tej metody? Maria Montessori zachęcała do tego, aby dzieci od najmłodszych lat uczyć kreatywności i niezależności. Mocno wierzyła przy tym, że wielki wpływ na maluchy ma organizacja przestrzeni, w której przebywają. Ważne jest więc to, aby wszystko, czego dziecko potrzebuje, było w zasięgu jego ręki. Nawet jeśli jest ono jeszcze malutkie. Dlatego też zachęcamy Was do tego, aby urządzając pokój dla swojej pociechy wziąć pod uwagę zalecenia tej znanej na cały świat pedagożki i wychowawczyni. Nie koncentrujmy się nad tym, jak chcielibyśmy, aby ten pokój wyglądał, ale postarajmy się „wejść w buty” tego malucha i zastanowić się nad tym, jak on chciałby w nim funkcjonować.

Jak urządzić pokój według zaleceń Marii Montessori?

Dziś w internecie znajdziesz mnóstwo poradników, które pomogą Ci właściwie urządzić pokój Twojego maleństwa. Tak naprawdę potrzebujesz jednak do tego tylko kilku podstawowych wskazówek. Gdy już je spełnisz, zobaczysz przestrzeń, w jakiej funkcjonuje Twój maluch, zupełnie innymi oczami, jego oczami. Sam z czasem zobaczysz, że było warto podjąć ten wysiłek i zainteresować się urządzaniem pokoju według zaleceń Marii Montessori. Poniżej kilka rad od nas, mamy nadzieję, że okażą się przydatne!

  • Zwróć uwagę na kolory ścian oraz oświetlenie w pokoju malucha. Najlepsze da niego są kolory neutralne – biały lub inne naturalne. Takie odcienie dają maluchowi poczucie spokoju, a uwagę jego przyciągają zabawki i inne elementy wyposażenia sypialni dziecięcej.
  • Jeśli chodzi o łóżko, powinno być to łóżko podłogowe. To ono zapewni mu swobodę ruchów oraz niezależność – będzie mógł zejść z niego w każdej chwili. Nie stawiaj również łóżka w pobliżu grzejnika lub otworu wentylacyjnego.
  • Pomyśl również o dziecięcej garderobie. Zamiast ciężkich szuflad, wystarczy drążek do wieszania ubrań na samym jej dole. To pozwoli dziecku odwieszać ciuchy na swoje miejsce. Również haczyki ścienne warto zainstalować tak, aby dziecko bez problemu mogło odwiesić kurtkę lub płaszcz.

Zobacz też: http://www.delite.pl/warto-wiedziec-o-wielorazowych-pieluszkach/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here