Jak sprawdzić przebieg auta?

Cofanie liczników to jedna z najczęściej występujących i najpopularniejsza metoda oszukiwania potencjalnych klientów podczas zakupu aut używanych. Przekręty z cofaniem liczników znane były już dwadzieścia lat temu, kiedy na dobre rozpoczął się import używanych samochodów z zachodniej Europy. Wtedy liczniki cofano mechanicznie bez konieczności używania elektronicznych urządzeń. Dziś za sprawą rozwoju technologii jak i samych samochodów jest nieco inaczej. Jednak proceder cofania liczników wciąż działa. Jak sprawdzić przebieg auta przed zakupem? Czy istnieją jakieś uniwersalne metody na to, aby uchronić się przed oszustwem?

Cofanie liczników – Jak sprawdzić przebieg auta przed zakupem?

Cofanie liczników - Jak sprawdzić przebieg auta przed zakupem?Jedną z najprostszych i zarazem najlepszych metod na ocenę przebiegu samochodu jest weryfikacja stanu auta poprzez oględziny przed zakupem. Sprawdzamy wnętrze samochodu zwracając uwagę na elementy, które zwykle najszybciej się zużywają. Jets to na przykład kierownica, gałka od zmiany biegów, pedały, przyciski na desce rozdzielczej i fotele. Obserwując wnętrze jesteśmy w stanie ocenić jak długo samochód był w eksploatacji i czy stan wnętrza wygląda na samochód z przebiegiem 100 tysięcy kilometrów czy 400 tysięcy. Przy większych przebiegach oczywisty jest fakt, że fotel będzie miał przetarte brzegi, kierownica nie będzie miała gładkiej struktury a niektóre oznaczenia na przyciskach będą wytarte i niewidoczne. Jednak taka metoda nie jest idealna. Handlarze samochodów mogą bowiem odnawiać elementy lub tanio je wymieniać, przez co nie będziemy w stanie dostrzec przekłamania przebiegu. Jeżeli auto jest tego warte to wymiana kierownicy czy foteli nie będzie dużym wydatkiem dla handlarza samochodami.

Nowoczesne metody sprawdzenia przebiegu samochodu

Istnieją także bardziej profesjonalne i nowoczesne metody sprawdzenia przebiegu samochodu. Polegają one na kontroli poszczególnych elementów samochodu min. silnika czy skrzyni biegów. Dobrze wyposażony mechanik samochodowy dysponujący dobrym oprogramowaniem na podstawie danych przechowywanych w pamięci sterowników powinien bez żadnego problemu oszacować faktyczny przebieg badanego pojazdu. Zdarza się że przebieg samochodu jest zapisywany także w pamięci kluczyka. Jednak kluczyk zapamiętuje przebieg, który został już zmieniony, co czyni ten sposób niezbyt skutecznym.

Historia w ASO

Historia w ASOIstnieje także możliwość sprawdzenia przebiegu poprzez historię serwisową zapisaną w Autoryzowanym Serwisie Obsługi na podstawie posiadanego numeru VIN. W autoryzowanych serwisach zawsze będzie odnotowana data wszystkich przeglądów czy innych czynności związanych z naprawą samochodu. Jednak do sprawdzenia historii nie tylko będzie potrzebny nam numer VIN oraz numery rejestracyjne. Historia pojazdu może być bowiem udostępniona wyłącznie właścicielowi samochodu. Jednak, jeśli właściciel nie będzie chciał nam udostępnić auta do sprawdzenia w ASO to powinna być dla nas informacja, że coś z samochodem może być nie tak. Wszak uczciwy sprzedawca nie powinien mieć nic do ukrycia. A sprawdzenie samochodu w neutralnej stacji obsługi powinno rozwiać wszystkie wątpliwości i niedomówienia. Oprócz sprawdzenia historii warto także w takiej stacji ocenić stan techniczny samochodu aby się upewnić, że sprzedający niczego przed nami nie ukrywa.

Oszustwa związane z przekręcaniem liczników są niestety wciąż bardzo częste. Są możliwości na sprawdzenie faktycznego stanu jednak w przypadkach chociażby samochodów sprowadzanych z zza granicy mogą być mocno utrudnione. Podczas zakupu samochodu używanego musimy uważać na wiele rzeczy, stan licznika to jedna sprawa. Bardziej powinniśmy się skupić na faktycznym stanie technicznym samochodu. Szczególnie w przypadku samochodów sprowadzanych, gdzie naprawy są robione byle jak. Najlepiej jest poradzić się osoby, która interesuje się motoryzacją i na podstawie oględzin jest w stanie ocenić stan techniczny samochodu przed zakupem. Najważniejsze dla kupujących jest kierowanie się zdrowym rozsądkiem. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do historii samochodu powinniśmy zrezygnować z zakupu.

Gdzie można kupić używany samochód?

Jeszcze nie tak dawno najpopularniejszym miejscem do zakupu używanych samochodów były weekendowe giełdy w dużych miastach. Ewentualnie korzystało się z ogłoszeń zamieszczanych w prasie. Obecnie najpopularniejszym miejscem na poszukiwania używanych samochodów jest internet. Powstało masę portali ogłoszeniowych i aukcyjnych gdzie znajdziemy tysiące ofert z używanymi samochodami. Możemy je wygodnie posortować tak aby otrzymać tylko samochody z interesującego nas przedziału cenowego, jedynie konkretne modele lub wszystkie samochody w pobliżu miejsca zamieszkania. Nic nie stoi na przeszkodzie aby wyszukać samochody spełniające wszystkie te kryteria.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here