Kiedy lekarz może zalecić parze zrobienie badań genetycznych

Współcześnie mówi się o tym, jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych jest niemożność zajścia w ciążę. Wiele par ma problemy z własną płodnością. Szybkie tempo życia i przepracowanie, opóźniający się wiek, w którym ludzie decydują się na ciążę, palenie papierosów czy szkodliwe warunki pracy, mogą wpływać na pojawienie się trudności z zajściem w ciążę. Czasami diagnostyka musi być jeszcze bardziej pogłębiona, bo problem leży w genetyce człowieka.

Badania genetyczne Katowice

Kiedy diagnostyka genetyczna jest zalecana parze starającej się o ciążę? Oczywiście nie dzieje się to już na samym początku tych starań. Nawet jeżeli minęło już kilka dobrych miesięcy, a kobieta nadal nie może zajść w ciążę, pierwsze badania dotyczą bardziej badań jakości spermy u mężczyzny, czy badań budowy anatomicznej kobiety. Sprawdzana jest zatem na przykład drożność jajowodów. Lekarze wykluczają najpierw inne powody trudności zajścia w ciążę niż powody genetyczne. Jeżeli jednak kobieta zachodzi w ciążę, ale z jakich powodów nie potrafi jej utrzymać i dochodzi do poronienia, już po drugiej takiej sytuacji zalecane są badania genetyczne. Diagnostyka genetyczna jest naprawdę potrzebna wtedy, gdy do poronienia dojdzie 3 razy lub więcej. Wtedy lekarze chcą sprawdzić kariotyp przyszłych rodziców, a zatem dowiedzieć się, czy na poziomie ich genów dochodzi do jakiegoś rodzaju mutacji, które mogą być przenoszone na płód. Może to być właśnie powodem masywnych wad rozwojowych u rozwijającego się zarodka, który ostatecznie obumiera, a kobieta roni ciążę.

Dlaczego warto zdecydować się na badania genetyczne Katowice?

Dla każdej pracy starającej się długo o dziecko, konieczność wykonywania nowych badań to spory stres. Świadomość, najbardziej fundamentalnym poziomie, czyli na poziomie genów, z człowiekiem coś może być nie tak, absolutnie nie należy do miłych. Warto jednak pamiętać, że decyzja o diagnostyce genetycznej może wspomóc proces leczenia i starania się o dziecko. Na ogół właśnie po to robi się te badania, a nie po to, by ludzie usłyszeli straszny wyrok, ze w przyszłości nie zostaną rodzicami. To trochę inne spojrzenie na badania genetyczne powinno być zatem dobrą motywację do zgłoszenia się na tę diagnostykę.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.gyncentrum.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here