Jak radzić sobie ze stresem? Jakie preparaty stosować?

Badania przeprowadzone przez międzynarodową firmę ADP w 2017 roku nie pozostawiają złudzeń – Polacy są jednym z najbardziej zestresowanych narodów w całej Europie. Szacuje się, że więcej niż 20 proc. Polaków doświadcza każdego dnia stresu w pracy, a blisko połowa twierdzi, że stres towarzyszy jej często lub bardzo często. Jak sobie z nim radzić w różnych sytuacjach? Czy mogą pomóc preparaty z apteki?

Poznać wroga – czym jest stres?

Możemy skutecznie walczyć ze stresem, jeśli jednak będziemy wiedzieli, co właściwie oznacza to słowo. Przyjmuje się, że stres stanowi pewną reakcję obronną organizmu człowieka. Pojawia się w odpowiedzi na wydarzenia i sytuacje, które zakłócają równowagę, obciążają lub nawet przekraczają zdolności do skutecznego poradzenia sobie z problemem.

Stresorem, czyli czynnikiem wywołującym stres, może być wszystko – zarówno fizyczne czynniki, jak i społeczne i psychiczne. Czynniki stresujące w odmienny sposób oddziałują na każdy organizm i mają inną moc. Niektóre motywują do działania, inne wręcz przeciwnie. Dużo też zależy od indywidualnej odporności na stres. Wbrew pozorom stres nie jest związany wyłącznie z negatywnymi wydarzeniami. Stresujemy się przecież także na przykład w obliczu ślubu, pierwszej randki czy wygranej w grach losowych.

Są ludzie, którzy stresują się na co dzień bardziej niż inni, albo też mają gorzej wykształcone mechanizmy obrony przed stresorami. Wynika to z tego, że każdy może subiektywnie oceniać różne sytuacje.

Jak radzić sobie ze stresem?

Zagadnienie stresu i jego odczuwania jest bardzo szerokie. Potrzeba jednak wiary we własne siły, aby lepiej radzić sobie ze stresorami. Trzeba nauczyć się polegać na sobie, na swoich umiejętnościach i wierzyć w to, że nasze przedsięwzięcia na pewno się udadzą.

Sytuacje wywołujące dotychczas stres trzeba traktować jak wyzwania, na podstawie których można się czegoś nauczyć – zgodnie z zasadą, że co nas nie zabije, to nas wzmocni. Warto też nauczyć się technik relaksacyjnych, aby umieć się odprężyć i wyciszyć, nie dopuszczając przy tym do eskalacji stresu.

Prostym i skutecznym sposobem radzenia sobie ze stresem jest prowadzenie aktywnego trybu życia. Należy być otwartym na nowe doznania i nie bać się prosić o pomoc, np. bliskich, jeśli okazuje się to potrzebne. Czasem uczymy się na własnych doświadczeniach i z wiekiem coraz lepiej radzimy sobie ze stresem.

Preparaty na stres z apteki

Oczywiście najłatwiej by było sięgnąć w stresujących sytuacjach po „coś” z apteki. Czy jednak są takie preparaty? Reklamy „twierdzą”, że jak najbardziej, a nerwy szybko ukoi ziołowy środek. Wszelkie zioła na uspokojenie na bazie melisy (https://www.aptekaolmed.pl/pol_m_Bez-recepty_uklad-nerwowy_uspokajajace-1407.html) pozwalają na zmniejszenie poziomu odczuwanego stresu. Jest ona bowiem naturalnym środkiem uspokajającym, który ułatwia zasypianie, łagodzi dolegliwości żołądkowo-jelitowe towarzyszące stresowi.

Podobne działanie wykazuje waleriana i głóg, czyli zioła uspokajające w stanach nadpobudliwości i okresowych problemów ze stresem. Zmniejszają one uczucie niepokoju i napięcia. W aptekach dostępne są preparaty medyczne i suplementy diety na uspokojenie w tabletkach zawierające werbenę, dziurawiec zwyczajny, melisę i chmiel, które obniżają poziom stresu i ułatwiają zasypianie. Ważne jest też wspieranie funkcjonowania układu nerwowego, który podczas przeżywania stresu może potrzebować więcej substancji odżywczych i mineralnych. Warto wtedy sięgnąć po suplement diety wspomagający pracę układu nerwowego bogaty w kwasy tłuszczowe, aminokwasy, magnez, witaminy i polifenole. Z kolei osoby, u których stres wywołuje “rewolucję” w układzie pokarmowym, mogą wybrać probiotyki, które pomogą pozbyć się  biegunki i  uregulować pracę jelit, aby odzyskać równowagę i spokój.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here