Czyszczenie broni - najważniejsze informacje

Każdy kto posiada jakąkolwiek broń palną, zdaje sobie sprawę, że aby działała ona bez zarzutu i służyła przez lata, powinno się ją odpowiednio i systematycznie czyścić oraz konserwować. Na rynku można znaleźć wiele profesjonalnych produktów, dzięki którym dbanie o broń jest bardzo proste.

Jak należy czyścić broń?

Profesjonalne i dokładne czyszczenie broni nie jest bardzo trudne ani skomplikowane. Jednak, aby nie wyrządzić więcej szkody niż pożytku trzeba wiedzieć jak się do tego zabrać i na co zwracać szczególną uwagę. Najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego w pierwszej kolejności konieczne jest upewnienie się, czy broń na pewno jest rozładowana. Następnie trzeba przyjrzeć się  przewodowi lufy, który jest niezwykle ważnym elementem każdej broni, z uwagi na to, że odpowiada za dokładną celność, a także powtarzalność strzałów. Kolejnymi częściami, wymagającymi przeczyszczenia jest komora nabojów, iglice, prowadnice i zamek.

Wszelkie metalowe części trzeba czyścić na sucho, najlepiej wykorzystując zwykły ręcznik papierowy lub specjalną, plastikową szczoteczkę. Po pozbyciu się nagaru, można nanieść odpowiedni preparat, który pozwoli na dokładne pozbycie się wszelkiego brudu i rozpuszczenie pozostałości po prochu. Zależnie od tego, jak bardzo broń jest zabrudzona, wybrany środek należy pozostawić na 5 do 30 minut i dopiero po upływie tego czasu, przejść do dalszego czyszczenia.

Czego używać do czyszczenia broni?

Do dokładnego czyszczenia broni potrzebny jest zestaw specjalnych akcesoriów. Na stronie https://armytec.pl/pol_m_STRZELECTWO_czyszczenie-broni_wyciory-do-broni-264.html można znaleźć profesjonalne wyciory do broni, które są bardzo potrzebnym, ale często bagatelizowanym narzędziem do czyszczenia. Pozwala on zapobiec rdzewieniu broni, dzięki czemu będzie ona działała bez zarzutu. Zazwyczaj w zestawie z nową bronią dołączony jest także wycior, jednak zwykle jest on nie najlepszej jakości, dlatego zdecydowanie warto dokupić bardziej profesjonalny egzemplarz, który ma skręcone włosie.

Ponadto, aby móc dokładnie wyczyścić broń, warto posiadać wymienne końcówki do wyciora (np. adapter na filce), szczotki metalowe i z włosia. Potrzebne będą także sprawdzone preparaty np. oleje, które mają bardzo wszechstronne działanie i radzą sobie nawet z największym brudem. Ważne, aby miały naturalny skład, wtedy dodatkowo przydadzą się do konserwowania pasów wykonanych ze skóry. Ponadto należy także zaopatrzyć się w smary, które redukują tarcie i przeciw działają korozji. Najpopularniejsze i najbardziej skuteczna są smary ceramiczne, charakteryzują się one dużą odpornością na wysoką temperaturę, ścieranie i działanie kwasów. Dodatkowo zapobiegają szybkiemu zużywaniu się poszczególnych części.

Bardzo ważne jest także oksydowanie, dzięki któremu nie występuje zjawisko korozji. W sklepach można nabyć oksydę w formie kremu, albo płynu. Należy ją nakładać punktowo na wszystkie elementy wykonane ze stali. Oksyda pozostawia po sobie czarny, matowy odcień.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here