Jak pokochać siebie?

Nie mając szacunku do samego siebie, nie można go oczekiwać od innych osób. Człowiek, który nie akceptuje własnej osoby i źle się czuje spędzając czas z samym sobą, nie jest w stanie normalnie funkcjonować w życiu. Nawet zwykłe spotkania towarzyskie sprawiają mu trudność. Nie potrafi nawiązywać nowych znajomości i utrzymywać tych starych, obawiając się konfrontacji nawet z bliskimi przyjaciółmi czy rodziną. Coraz częściej zaczyna zamykać się w domu, unika wszelkich sytuacji, w których musiałby mieć kontakt z drugą osobą, przez co wcale nie czuje się lepiej. Pogłębia tylko swój problem i wpada w pułapkę, z której ciężko jest mu się jakkolwiek wydostać. Sposób jest na to jeden – trzeba siebie zaakceptować i odzyskać utraconą samoocenę. A jak pokochać siebie, by inni mogli zrobić to samo? Wymaga to oczywiście sporej pracy i zaangażowania.

Jak pokochać siebie? Zaakceptuj swoje wady!

Jak pokochać siebie? Zaakceptuj swoje wady!Bardzo często ludzie dostrzegają w sobie wyłącznie te negatywne cechy charakteru. Wiedzą, że są zbyt wybuchowi, dlatego skupiają się cały czas na swojej złości. Przyzwyczajeni do reagowania agresją nie wyobrażają sobie, że w chwili, gdy ktoś sprawia im przykrość, mieliby stać spokojnie i słuchać tych wszystkich obelg. Może to też działać w drugą stronę. Zbyt poważne i melancholijne wręcz osoby czasami uznają te cechy za swoje największe wady.

Przebywając wśród znajomych bądź współpracowników dostrzegają, że większość ludzi na co dzień tryska dobrym samopoczuciem, cały czas się uśmiecha i swobodnie rozmawia z innymi. Porównują się do nich i przez to czują się gorzej, postanawiając się ostatecznie zmienić. Na siłę starają się uśmiechać i zabawiać wszystkich znalezionymi w Internecie żartami, przez co zachowują się sztucznie, a otaczające ich osoby od razu to dostrzegają. Swoje wady najlepiej po prostu zaakceptować. Ludzie są różni i nie każdy musi być duszą towarzystwa. Nawet całkowity introwertyk jest w stanie znaleźć prawdziwych przyjaciół. Musi tylko pozwolić samemu sobie na bycie tym, kim jest naprawdę.

Nauka spędzania czasu z samym sobą

Wielu ludziom wydaje się również, że są po prostu zbyt prości i zbyt nudni i przez to nie potrafią nawiązać kontaktu z nikim więcej. Podczas spotkań towarzyskich zauważają, że jako jedne z nielicznych osób do nikogo się nie odzywają i nie potrafią zabawić większej ekipy. Gdy umawiają się z przyjacielem czy kolegą z pracy, nie wiedzą kompletnie, co mają z nim robić i przez to wpadają w jeszcze większy dół emocjonalny. Zanim więc wyjdzie się do ludzi, trzeba popracować nad nauką spędzania czasu z samym sobą. Jeżeli człowiek źle się czuje w swoim własnym towarzystwie i zawsze zaczyna się wtedy nudzić, nie może oczekiwać innych reakcji od znajomych czy rodziny.

Warto więc najpierw odkryć swoje pasje. Można spróbować swoich sił w najróżniejszych dziedzinach, w pełni wykorzystując swój wolny czas. Jednego dnia wystarczy udać się samemu na ściankę wspinaczkową, a drugiego pójść do kina. Takich miejsc nie trzeba wcale odwiedzać z partnerem czy przyjaciółmi. W pojedynkę też można świetnie się bawić, a ci, którzy potrafią to robić, zazwyczaj dużo lepiej czują się w większym gronie.

Poprawa wyglądu

Jak pokochać siebie? Najważniejsza jest akceptacja własnego charakteru, ale warto też polubić się ze swoim wyglądem zewnętrznym. Tak naprawdę każdy człowiek jest piękny, ale nie każdy potrafi to dostrzec. Niektóre mankamenty urody są tak poważnym problemem dla niektórych ludzi, że przez nie nie chcą oni nikomu się pokazywać i najchętniej już na zawsze zamknęliby się w domu i nigdy więcej z niego nie wychodzili. Nad wyglądem zewnętrznym zawsze można natomiast popracować, a warto to zrobić, jeśli ma się to przyczynić do poprawy pewności siebie bądź podwyższenia ogólnej samooceny.

Z kiepsko wyglądającymi włosami poradzi sobie każdy doświadczony fryzjer, a problemy z cerą pomoże człowiekowi wyleczyć znający się na takich dolegliwościach dermatolog. Warto też na co dzień pielęgnować swoje ciało – nakładać na nie aromatyczne balsamy, wklepywać w nie nawilżające kremy, wykonywać na nim delikatne masaże czy po prostu zdrowo się odżywiać i w ten sposób dbać o nie od wewnątrz. Czasem trzeba samemu się zacząć rozpieszczać. To najlepszy krok do pokochania własnej osoby.

Wyjście do ludzi

Wyjście do ludziNie można też dobrze czuć się w społeczeństwie, zamykając się codziennie w swoich czterech ścianach. Dom dla ludzi nieśmiałych staje się bezpieczną przystanią, w której nic złego nie może ich spotkać – ale przez to nie spotka ich także nic wspaniałego i wyjątkowego. Trzeba niestety wyjść czasem do ludzi, choćby miało się to wiązać początkowo z silnym stresem i napadami lęków. Zamiast przesiadywać samotnie przed telewizorem, lepiej zaproponować kolegom z pracy wspólną wizytę w kinie czy restauracji. Nowych ludzi można poznawać tak naprawdę na każdym kroku – czy to w sklepie, czy to podczas jazdy pociągiem. Wystarczy być otwartym, uśmiechniętym i zainteresowanym drugim człowiekiem. Bogate życie towarzyskie zdecydowanie podwyższa pewność siebie i pozwala każdemu lepiej się ze sobą poczuć.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here