Jak obliczyć VAT?

Rozpoczynając własną działalność gospodarczą musimy liczyć się z faktem, że przy większości działalności konieczna jest rejestracja jako czynny podatnik Vat. Wiąże się to nie tylko z wypełnieniem odpowiednich druków w momencie rejestracji, ale też prowadzeniu prawidłowej księgowości podziałem na wartości netto, brutto i vat oraz składaniem miesięcznych lub kwartalnych deklaracji podatkowych. Jak obliczyć vat i jakie stawki istnieją w polskim prawie?

Jak obliczyć VAT?

Zacznijmy od tego, że prawo ciągle się zmienia, a wraz z nim także stawki vat. Do 2010 roku obowiązywały inne stawki niż teraz. Były to 22%, 7% i 3%. Potem uległy one zwiększeniu i dziś za podstawową i najbardziej popularną, najczęściej stosowaną stawką jest stawka 23% vat. Wprowadzono również stawki obniżone, czyli stawkę 8% oraz 5%.

Jak obliczyć VAT?Sprzedając produkty czy usługi musimy zdawać sobie sprawę z wysokości stawki jaka nas obowiązuje. Prawo bowiem narzuca na przedsiębiorcę obowiązek prawidłowego ustalania stawek vat. W tym celu najlepiej posiłkować się ustawą o Vat oraz Rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie towarów i usług. Drugi dokument wskaże nam w jakich przypadkach, dla jakich towarów i na jakich warunkach stosować można stawki obniżone, czyli 8% i 5%.

Informacje na temat stawki Vat, a także wartości brutto oraz wartości netto powinny znaleźć się na wystawianej przez nas fakturze. W wyjątkowych przypadkach, również określonych w przepisach zastosować można dwie inne stawki. Jest to całkowity brak podatku vat czyli vat w wysokości 0% oraz tzw. odwrócone obciążenie czyli sytuacja, w której to koszty podatku vat ponoszone są nie przez kupującego, ale przez sprzedawcę. Odwrócone obciążenie często spotykane jest w branżach budowlanych.

Od niedawna, celem uniknięcia przekrętów podatkowych oraz większej przejrzystości w przepisach, wprowadzone zostały podzielone płatności. Każdy przedsiębiorca, będący podatnikiem Vat i posiadający konto w banku, dostaje automatycznie w posiadanie dwa rachunki bankowe. Pierwszy, na który przelewane są wszystkie kwoty netto z transakcji, oraz drugi, który służy tylko i wyłącznie ewidencji podatku vat. Na tym koncie środków używać można do opłacania vat z faktur. Możliwy jest również zwrot vat, np. na początku prowadzenia działalności.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here