alkoholizm

Mówi się, że alkoholikiem jest się przez całe życie. Nawet jeżeli przejdziemy odwyk i od dawna nie piliśmy alkoholu, to nie możemy być pewni tego, że już nigdy nie wpadniemy w ten nałóg. Niektóre osoby po prostu mają predyspozycję do tego, żeby wpaść w uzależnienie. Dlatego osoba, która przestała pić nie powinna już nigdy więcej brać alkoholu do ust. Wiadomo jednak, że rzeczywistość często wygląda inaczej.

Jeżeli nie pijemy już długi czas, to czujemy się pewniej i często uważamy, że małe jedno piwko od czasu do czasu nie doprowadzi do uzależnienia. Uważamy, że jesteśmy na tyle silni, iż nawrót picia alkoholu nam nie grozi. To jest właśnie najtrudniejsza pułapka. Często rzeczywiście wypijemy to jedno piwko i już nic więcej nie chcemy. Tyle, że przy następnej okazji również wypijemy i przy kolejnej też sięgniemy po alkohol. Z czasem możemy zacząć obserwować fazy nawrotu choroby alkoholowej. Jeżeli zwrócimy na to uwagę odpowiednio wcześniej, to mamy duże szansę uniknięcia kolejnego wejścia w uzależnienie. Warto więc obserwować swoje zachowanie i mieć świadomość tego, że jesteśmy niepijącymi alkoholikami. To, że raz wygraliśmy z nałogiem i staliśmy się trzeźwi nie oznacza, iż zawsze tacy będziemy. Musimy uważać na to, żeby znowu alkohol nie zaczął rządzić naszym życiem. Czasami bywa to naprawdę trudne, ponieważ w życiu jest wiele okazji do sięgnięcia po alkohol.

Nawrót choroby alkoholowej

Niektórzy się zastanawiają jak rozpoznać nawrót choroby alkoholowej. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednak wcale taka prosta. Wiele bowiem zależy od nas samych. Jeżeli zauważamy jednak, że coraz częściej decydujemy się na wypicie alkoholu, to warto się nad tym zastanowić. Przez pewien czas rzeczywiście możemy mieć kontrolę, ponieważ nasz organizm został oczyszczony z trucizny znajdującej się w alkoholu. Jednak jeśli nie będziemy uważać, to nagle może się okazać, że znowu za dużo pijemy i coraz więcej pieniędzy wydajemy na alkohol.

Warto od czasu do czasu przeanalizować szczerze nasze zachowanie. Pomyślmy jak często w ostatnim miesiącu piliśmy alkohol i ile jego wypiliśmy. Weźmy też pod uwagę to w jakiej sytuacji sięgaliśmy po napoje z procentami i zastanówmy się jak się wtedy czuliśmy. Wtedy będzie nam łatwiej zwrócić uwagę na pewne rzeczy i uświadomić sobie, że być może nie powinniśmy tego robić, ponieważ istnieje ryzyko, że znowu staniemy się osobami uzależnionymi. Czasami warto być szczerym w stosunku do siebie samego, ponieważ tylko dzięki temu możemy się dowiedzieć prawdy. Będziemy też mogli w porę się zatrzymać.

Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/grupa-nawrotowa/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here