Jak usunąć kurzajkę?

Kurzajki nazywane są również brodawkami skórnymi. Przypominają niewielkie grudki o lekko zaciemnionej barwie, które zdecydowanie najczęściej pojawiają się na skórze stóp bądź samych dłoniach (zarówno ich wewnętrznych, jak i zewnętrznych stronach). Osoby, u których kiedykolwiek wcześniej pojawiły się te zmiany skórne, muszą być przygotowane na to, że kurzajki lubią wracać. Wywoływane przez wirusa HPV dość szybko przenoszą się ze skóry jednej osoby na drugą. Na ich rozwój wpływ ma także kilka innych czynników – m.in. osłabiony układ odpornościowy czy wycieńczenie organizmu na skutek częstego uprawiania sportów bądź wykonywania prac fizycznych. Na kurzajki muszą też uważać osoby korzystające regularnie z publicznych urządzeń sanitarnych. Biorąc prysznic na siłowni czy basenie zawsze należy to robić w klapkach, uważając na to, aby skóra nie miała bezpośredniego kontaktu z elementami dotykanymi przez innych użytkowników obiektu. A jak usunąć kurzajkę, gdy już dojdzie do jej powstania na skórze? Czy trzeba to robić w gabinetach medycznych, czy jednak domowe metody też są w stanie skutecznie na nią zadziałać?

Jak usunąć kurzajkę? Domowe metody i ich skuteczność

Jak usunąć kurzajkę? Domowe metody i ich skutecznośćMimo iż niektóre kurzajki wydają się być trudne do usunięcia – zwłaszcza te bardzo duże, ciemne o twardej strukturze – zanim ktokolwiek uda się z nimi do dermatologa czy chirurga, powinien przynajmniej spróbować na nie zadziałać mniej inwazyjnymi domowymi metodami. Jest ich całkiem sporo, a są bardzo łatwe do zastosowania. Większość z nich wykorzystuje podstawowe produkty spożywcze, które można znaleźć w dosłownie każdej kuchni. W żadnym wypadku nie zaszkodzą one skórze i jej nie podrażnią, a mogą jedynie zmniejszyć samą kurzajkę bądź nawet całkowicie ją usunąć. To metody wykorzystywane już od wielu długich lat. Mimo iż obecnie zastępuje się je aptecznymi preparatami przeznaczonymi do usuwania kurzajek, czasem naprawdę warto do nich powrócić i przekonać się, że rozwiązania stosowane przez babki i prababki bywają równie skuteczne w dzisiejszych czasach.

Sposób 1 – ocet winny

Jabłkowy ocen winny to wspaniałe remedium na liczne problemy zdrowotne. Najlepszy byłby ten zupełnie domowy, utworzony z naturalnych i rosnących w ogródku jabłek, leżakujący w kuchennych szafkach przez kilka tygodni. Skoro jednak obecnie ludzie nie mają czasu nawet na przygotowanie sobie podstawowych posiłków, raczej nikt nie zajmie się przyrządzaniem domowego octu. Ten sklepowy w roli lekarstwa na kurzajki powinien sprawdzić się równie dobrze. Należy nasączyć nim miękki płatek kosmetyczny bądź jałową gazę i przyłożyć wilgotny opatrunek do miejsca, w którym pojawiła się kurzajka. Po upływie kwadransa można go ściągnąć i powtórzyć cały zabieg po ok. kilku godzinach. Metoda jest skuteczna, ale niestety wymaga czasu i cierpliwości. Zabieg należy przeprowadzać przynajmniej 2-3 razy w ciągu dnia i to czasem nawet przez parę tygodni. Winny ocet jabłkowy doprowadzi do ściemnienia kurzajki, która z czasem zostanie otoczona suchą skorupką i sama odpadnie ze skóry. Jest to rozwiązanie wyłącznie dla osób cierpliwych. A co zrobić, by nieco szybciej pozbyć się nieestetycznych i często bolesnych zmian tego rodzaju?

Sposób 2 – czosnek

Sposób 2 - czosnekJak usunąć kurzajkę szybciej i równie skutecznie? Wystarczy zastosować zwykły czosnek. Jest to metoda bardziej agresywna i dzięki temu efektywniejsza. Aby ją zastosować, należy rozgnieść jeden ząbek świeżego czosnku bądź posiekać go na mniejsze kawałki lub przetrzeć przez praskę. Powstałe w ten sposób drobne cząstki trzeba przyłożyć do miejsca, w którym pojawiła się kurzajka i następnie owinąć bardzo dokładnie miękkim bandażem, aby czosnek pozostał na zmianie skórnej. Najlepiej to robić z samego rana, tuż po wstaniu z łóżka, a wieczorami przed kąpielą ściągać opatrunek i przygotowywać nową wersję bandażu. Zabieg powinien być powtarzany przez około kilka tygodni. Zazwyczaj po niecałym miesiącu doprowadza on do samodzielnego odpadnięcia kurzajki ze skóry.

Sposób 3 – czego nie robić

Szpecąca zmiana skórna na tyle mocno pogarsza wygląd dłoni czy stóp, że czasem człowiek jest w stanie naprawdę się poświęcić, byle tylko jeszcze szybciej się jej pozbyć. Ręce aż świerzbią, by błyskawicznie ją zdrapać, wyrzucić do kosza i więcej się nią nie przejmować. Jest to jednak najgorsza metoda na pozbycie się kurzajek. Po pierwsze – nie działa, ponieważ mocno przyczepiona do skóry kurzajka nie jest podatna na drapanie i trudno byłoby ją usunąć nawet przy pomocy specjalistycznych narzędzi. Po drugie – ingerując w nią swoimi paznokciami czy palcami, można przenieść na nią liczne bakterie i zanieczyszczenia znajdujące się na skórze bądź pod płytką paznokciową. Wprowadzone do miejsca występowania kurzajki mogą doprowadzić nawet do powstania stanu zapalnego. Najlepiej więc trzymać swoje ręce cały czas przy ciele i nie próbować bawić się nimi na kurzajce. Z czasem ona i tak odpadnie, ale musi to zrobić sama i nie należy jej w tym pomagać. To poważny błąd, który niestety wciąż jest regularnie popełniany.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here