Jak oduczyć psa szczekania?

Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Już setki lat temu zwierzęta te pomagały człowiekowi w codziennym życiu i pracy. Wtedy właśnie szczekanie psa było rzeczą bardzo oczekiwaną, ponieważ oznaczało odstraszanie i grożenie wszelkim nieprzyjaciołom czy intruzom, które miałyby zaatakować domostwo. Czasy się jednak nieco zmieniły. Dziś pies również jest zwierzęciem domowym, jednak znacznie częściej traktowany jest jako typowy towarzysz, który spędza ze swoim panem większość dnia, umila mu codzienność, mieszka z nim, a niejednokrotnie nawet śpi w jego łóżku. W takiej sytuacji wielu właścicieli zastanawia się, jak oduczyć psa szczekania.

Ten sposób reagowania nie jest raczej pożądany – często przecież zwierzę hodowane jest w bloku, a ujadanie i hałasowanie, podczas gdy za ścianą mieszka ktoś inny, może skutecznie popsuć relacje z sąsiadami. Ponadto – co tu dużo mówić – bardzo przeszkadza to również samym właścicielom czworonoga.

Dlaczego psy szczekają?

Dlaczego psy szczekają?Zanim zaczniemy szukać sposobu, jak oduczyć psa szczekania, warto zastanowić się, co właściwie jest tego przyczyną. Szczekanie to przecież naturalna forma, w jakiej zwierzę chce komunikować się ze swoim otoczeniem, w tym również z właścicielem. Pies może więc szczekać, by poinformować lub ostrzec, że w niedalekiej odległości znajduje się ktoś obcy, np. człowiek, który właśnie idzie na klatce schodowej lub inny pies, który zbliża się do naszego podwórka. Często czworonogi szczekają wtedy, gdy czują się opuszczone, a więc zwykle w momentach, gdy zostają same w domu. Bardzo wiele psów nie radzi sobie z tym, przejawiając typowe objawy lęku separacyjnego.

Trzeba także wziąć pod uwagę, iż szczekanie może być również reakcją w 100% pozytywną. Pies cieszy się, gdy ktoś przychodzi do domu lub gdy ma np. wyjść ze swym panem na wyczekiwany spacer – wówczas pobudzony, w szale radości, zwyczajnie wydaje z siebie dźwięki. Bywa również tak, że zwierzę reaguje szczekaniem na słowa człowieka lub wydając komunikat innym psom (np. suka może tak porozumiewać się ze swymi szczeniętami – jest to rodzaj nagany, upomnienia lub rozkazu).

Jak oduczyć psa szczekania?

Przede wszystkim trzeba uświadomić sobie, że nie zawsze jest to wskazane. Jeśli zwierzę w ten sposób ostrzega nas przed zagrożeniem, nie warto mu tego zabraniać. Można jednak robić to, gdy pies szczeka w momencie, gdy np. ktoś odwiedza nas w domu lub mija na ulicy. Trzeba liczyć się z tym, że nie zawsze będzie to prosta nauka. Wiele psów reaguje tak, bo jest to związane np. z charakterem czy osobowością wynikającą z rasy.

Mimo wszystko warto próbować – z pewnością ułatwi to znacznie życie. Najważniejsza zasada, jaką należy się kierować, to zachowanie spokoju i nagradzanie psa zamiast stosowania kar. Gdy pies nie reaguje szczekaniem, warto go pochwalić i dać np. ulubiony przysmak. Z kolei gdy zwierzę hałasuje, zupełnie niewskazane jest głaskanie go lub dawanie mu w tym momencie nagrody – pies uzna wówczas, że zachował się bardzo dobrze, skoro pan daje mu za to ulubioną rzecz lub go przytula. Następnym razem – zamiast być spokojnym – znów będzie szczekał, licząc na kolejne nagrodzenie go za to. Oczywiście naukę najlepiej zacząć jak najwcześniej – jeśli nasz pupil trafił do nas w okresie szczenięcym, trzeba od razu przejść do szkolenia w tym zakresie. Pies od małego powinien być wychowywany tak, by rozumiał, że wokół żyją inni ludzie czy zwierzęta. Trzeba też pamiętać o tym, że zwierzak, który nie był przyzwyczajany od początku do pozostawania samotnie w domu, będzie prawdopodobnie ujadał. Należy zatem uczyć pupila stopniowo takich sytuacji, wychodząc choć na chwilę z mieszkania. Pies w końcu zrozumie, że nic złego się nie dzieje, a jego pan zawsze do niego wróci.

Przewiduj reakcje swojego psa

Przewiduj reakcje swojego psaBardzo ważną sprawą jest przewidywanie reakcji psa. Jeśli właściciel rozpoznaje sytuację, w której zwierzę szczeka i widzi po jego zachowaniu, że zaraz może to nastąpić, warto wtedy wydać mu jakąś komendę (np. „Do nogi”). Pies powinien zareagować i skupić swą uwagę na tym, co każe mu zrobić jego pan. Jeśli wykona polecenie, trzeba go oczywiście nagrodzić. Spora rzesza właścicieli czworonogów zapomina również o tym, że zwierzak potrzebuje aktywności. Jeśli szczeka w domu pomimo tego, że nie jest sam, może być to próba zwrócenia na siebie uwagi i pokazania własnej nudy. Decydując się na psa, należy zatem pamiętać, by zaopatrzyć go w odpowiednie gadżety, piłeczki, specjalne sznurki do gryzienia, maskotki.

Oczywiście trzeba poświęcać pupilowi czas, bawiąc się z nim i dużo spacerując. Weźmy pod uwagę, że wyjście z psem na dwór nie służy jedynie załatwieniu potrzeb fizjologicznych. Zwierzę chce ruchu, zwłaszcza niektóre z ras mają w tym względzie szczególne wymagania. Warto więc pójść z czworonogiem na jakąś łąkę lub inne odludne miejsce i pozwolić mu się wybiegać. Oczywiście bardzo pomocna w nauce tego, jak oduczyć psa szczekania, może być porada szkoleniowca lub udział w specjalnych zajęciach z pupilem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here