Jak się uspokoić?

Ludzkie życie bywa dość stresujące. Na pewno tobą samym nieraz targają negatywne emocje, przez które nie jesteś w stanie na niczym się skupić, a twoja zdolność koncentracji zostaje obniżona do zera. Chciałbyś jak najlepiej przygotować się do egzaminu, ale przez to, że obawiasz się jego wyników, nie potrafisz nawet usiąść spokojnie do książek i przeczytać kilku stron podręcznika z pełnym zrozumieniem. Termin oddania pracy magisterskiej zbliża się wielkimi krokami, dlatego stajesz się kłębkiem nerwów, a twoi bliscy nie mogą z tobą wytrzymać. Stresujących sytuacji w twoim życiu na pewno jest wiele. Dlatego musisz być na nie gotowy i musisz wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Bo wbrew pozorom nie jest to trudne. Jeśli tylko dowiesz się, jak się uspokoić podczas tych największych kryzysów, będziesz mógł już zawsze zastosować efektywne techniki relaksacyjne.

Jest ich całkiem sporo – do wyboru, do koloru. Niektóre polegają na typowych relaksacjach, inne mają za zadanie odciągnąć twoją uwagę od niepokojących myśli, które same przychodzą ci do głowy. Sam zobacz, która z tych metod najbardziej przypadnie ci do gustu i następnym razem, gdy będziesz miał ochotę rozbić talerz o ścianę, spróbuj ją zastosować.

Jak się uspokoić? Medytacja jako jeden ze sposobów

Medytowanie może ci się kojarzyć z dziwnie ubranymi mnichami, którzy z przyczyn religijnych codziennie rano i wieczorem siadają na idealnie rozłożonym dywanie w idealnie zorganizowanym pokoju i zaczynają emitować dziwne dźwięki, w ten sposób łącząc się ze swoimi bóstwami. Być może trudno będzie ci się przekonać do tej metody. Ale jeśli chociaż spróbujesz to zrobić, odkryjesz jej niewątpliwy potencjał. Bo medytacja wspaniale oczyszcza umysł. Pozwala ci pozbyć się niechcianych i natrętnych myśli, zapomnieć o całym bożym świecie i skupić się na tym, co jest tu i teraz.

Jak się uspokoić? Medytacja jako jeden ze sposobówJeśli chcesz zacząć ją praktykować, uzbrój się w cierpliwość. W wolnym czasie, gdy nikt nie będzie ci przeszkadzać, przyjmij wygodną dla ciebie pozycję (nie musi być to wcale kwiat lotosu, równie dobrze możesz siedzieć czy nawet opierać się o kanapę), wyprostuj kręgosłup, zamknij oczy i zacznij skupiać się na swoim otoczeniu. Poczuj najpierw wszystkie docierające do twojego nosa zapachy. Zastanów się nad nimi i pozwól, aby aromaty zawładnęły twoimi nozdrzami. Skup się na dźwięku. Posłuchaj docierającego z okien śpiewu ptaków, rozsmakuj się w delikatnym szumie i dostrzeż w ciszy te drobne akcenty, których wcześniej w ogóle nie słyszałeś. Postaraj się nie myśleć o niczym więcej.

Jeśli masz z tym spory problem, a początkowo na pewno tak będzie, spróbuj zacząć liczyć. Od dziesięciu do zera i z powrotem. Poczuj, jak zapadasz się w dół, a twoje ciało robi się jednocześnie ciężkie i lekkie, tak jakby nie należało do ciebie. Spędź w takiej pozycji dowolną ilość czasu – początkowo może być to pięć minut, a następnym razem pół godziny. Im częściej będziesz praktykować medytację, tym mniejsze trudności sprawi ci zapomnienie o rzeczach nieważnych – problemach, na które w większości przypadków nie masz wpływu.

Joga i inne aktywności fizycznej

Joga i inne aktywności fizycznejA jak się uspokoić przy pomocy aktywności fizycznej? To już zależy od tego, jaki rodzaj wysiłku sam preferujesz. Jeżeli jesteś osobą dość energetyczną, która lubi, gdy wokół niej dużo się dzieje, najprawdopodobniej nie zainteresuje cię joga – wyda ci się nudna, monotonna i mało produktywna. Nie zniechęcaj się do niej jednak zbyt szybko, póki sam jej nie przetestujesz. Mimo iż klasyczne pozycje jogi wydają się być bardzo proste, niektóre jej ćwiczenia sprawiają spore trudności nawet zawodowym trenerom.

Rozpocznij swoją przygodę z tym wysiłkiem. Możesz albo zapisać się na płatne zajęcia, albo trenować z filmikami dostępnymi w Internecie. Rób to regularnie. Staraj się wstawać te pół godziny wcześniej i wykonywać przynajmniej kilka podstawowych asan, w ten sposób rozciągając napięte mięśnie, rozluźniając dosłownie wszystkie partie ciała i przygotowując cały organizm do kolejnych godzin ciężkiej pracy. Joga bardzo pozytywnie wpływa na całą sylwetkę, ale przede wszystkim oddziałuje na ludzką psychikę. Wykonując te skomplikowane asany, uczysz się pracować ze swoim ciałem. Nawiązujesz z nim silną więź i jednocześnie chcesz o nie dbać.

W niektórych pozycjach możesz cudownie się zrelaksować, zamknąć na chwilę oczy, pomyśleć o czymś przyjemnym i przestać niepotrzebnie się zamartwiać. Po porannym rytuale jogi jesteś już w pełni przygotowany do tego, by rozpocząć nowy dzień i stawić czoła wszystkim czekającym na ciebie wyzwaniom.

Joga to naprawdę cudowny sport

Lecz jeśli już od dłuższego czasu próbujesz go uprawiać, a wciąż ci to nie wychodzi i przyczynia się jedynie do twojego pogarszającego się samopoczucia, zawsze możesz zdecydować się na wykonywanie kompletnie innych treningów. Sporty siłowe czy wytrzymałościowe pozwolą ci się wyżyć i usuną z ciebie wszystkie te negatywne emocje. Ćwicz zatem często i baw się aktywnością fizyczną. Na efekty nie będziesz musiał długo czekać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here