Jak rozpoznać kanie?

Czubajka kania — to właśnie ten smakołyk bywa mylony ze śmiertelnie trującym muchomorem sromotnikowym. Jedyny ratunek po omyłkowym spożyciu może oznaczać przeszczep wątroby. Warto więc uzbroić się w wiedzę na temat grzybów i tego, jak je rozróżnić.

Jak rozpoznać kanie?

Przede wszystkim nigdy nie należy zbierać małych, jeszcze nierozwiniętych kań. W takim stadium rozwoju jedynie doświadczony grzybiarz może rozpoznać tego typu grzyby (jednak nie zawsze). Dorosły okaz kani pozwala zauważyć różnicę każdemu. Wystarczy spojrzeć na powierzchnię kapelusza znalezionego grzyba. W przypadku kani czubajki zarośnięty jest on odstającymi od niego łuskami. U muchomora sromotnikowego kapelusz ma gładką powierzchnię, a ciemniejsze włókna są wrośnięte w jego powierzchnię. Pod spodem kapelusza kani zauważyć można wełnisty pierścień, który swobodnie można przesuwać po trzonie grzyba. Muchomor sromotnikowy posiada strzępiastą otoczkę na trzonie. W jego przypadku nie można przemieścić pierścienia.

Czubajka kania ma grubą, wręcz bulwiastą podstawę trzonu pozbawioną pochewki, którą ma muchomor sromotnikowy

Czubajka kania ma grubą, wręcz bulwiastą podstawę trzonu pozbawioną pochewki, którą ma muchomor sromotnikowyDodatkowo kanie przybierają większe rozmiary od trujących muchomorów. Jeśli jednak nie występuje całkowita pewność co do znalezionego okazu, nie wolno go ze sobą zabierać. Zapach muchomora ma słodkie nasycenie, podobne do woni sztucznych miodów. Smak nie odbiega od zapachu. Muchomor sromotnikowy jest słodkawy. Kubki smakowe pozwalają również wyczuć orzechowy posmak grzyba, jednak pod żadnym pozorem nie wolno próbować muchomora. Śmiertelna dawka sromotnika wynosi zaledwie 30 g. W jego skład wchodzi trująca substancja – amanityna. Jej obecność w organizmie uszkadza komórki wątroby. Składnik ten nie rozkłada się podczas gotowania czy smażenia. Grzyb nie nadaje się również do spożycia w przypadku marynowania czy suszenia. Amanityna rozkłada się wówczas, gdy temperatura osiąga 290 stopni.

Jakie są objawy zatrucia muchomorem sromotnikowym?

W przypadku pomyłkowego spożycia muchomora sromotnikowego zamiast docelowej kani pierwsze objawy zatrucia zauważalne są dopiero po 8. a nawet 12. godzinach od zjedzenia. Po tym czasie większość trucizny wpłynie już do krwiobiegu. Do głównych objawów należą zawroty głowy, wymioty, nudności i silne bóle brzucha. Tempo bicia serca ulega wzrostowi.

Przyjmuje się, że zjedzenie muchomora sromotnikowego w 50 proc. przypadków kończy się śmiercią. Warto jednak zaopatrzyć się w podstawową wiedzę o grzybobraniu, by móc potem cieszyć się wykwintnym smakiem kani czubajki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here