Przejęcia wrogie i przejęcia w formie porozumienia stron

Firmy zmieniają właścicieli i jest to związane ze specyfiką rynku, w którym działają. Od uwarunkowań otoczenia zleży czy takie przejęcie odbędzie się bez wiedzy właściciela, czy wynikać będzie z porozumienia stron. Może być to wrogie lub uzgodnione przejęcie.

Zalety i wady wrogiego przejęcia

Z punktu widzenia firm z dużą ilością wolnego kapitału wrogie przejęcia firm mają kilka zalet. W tym wypadku niepotrzebna jest zgoda właściciela, ponieważ wystarczy wykupić pakiet większościowy udziałów. To skraca czas potrzebny na negocjacje i ułatwia wpływ na decyzje w istniejącej już firmie. Przejęcie firm w tym wypadku polega na inwestycji w papiery wartościowe.

Wadami takiego rozwiązania jest wysoki stopień ryzyka powodzenia działań związanych z przejęciem firmy. Brak wpływu na losy firmy może powodować powstawanie oporu i sytuacji kryzysowych zarówno poprzednich właścicieli, jak i pracowników. Może to wydłużać okres przejściowy przy zmianie właściciela.

Zalety i wady uzgodnionego przejęcia

Przejęcie firm może również wynikać z porozumienia i negocjacji oby stron. Pozwala to na ustalenie wszystkich warunków przejęcia własności i maksymalnego wsparcia w czasie procesu przekształceń. Przy takim przejęciu szybciej również można wprowadzić zmiany w działaniu firmy, ponieważ istnieje pełny wgląd w dokumentację przejmowanego podmiotu.

Przy przejęciu uzgodnionym należy poświęcić więcej czasu na rozmowy i negocjacje. Utrudnia to planowanie harmonogramu prac. W tym wypadku również należy z wszystkimi udziałowcami rozmawiać osobiście, przez co należy uwzględnić w propozycjach różne oczekiwania reprezentantów stron firmy przejmowanej.

Rodzaje firm i sposoby przejęć

Rodzaj sposobu przejęcia firm zależy od wielkości przedsiębiorstwa i rozdrobnieniu udziałowców. Małe firmy rodzinne często chętnie podejmują rozmowy w sprawie przejęć, ponieważ łatwo mogą uzyskać lepsze warunki finansowe przy sprzedaży firmy. Mniej jest w tym wypadku osób decyzyjnych, co skraca czas negocjacji.

Jeżeli przejęcia firm dotyczą dużego podmiotu emitującego akcje to najłatwiej skupić pakiet kontrolny i wykonać wrogie przejęcie. W en sposób należy uzyskać tylko większość głosów, aby mieć wpływ na działanie i strategie firmy. W tym wypadku wystarczy posiadać odpowiednie środki finansowe.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here